• grudzień, 1946 roku

Powołanie Szkoły Inżynierskiej na mocy rozporządzenia ministra oświaty ze stycznia 1947r. Decyzja wchodziła ze wsteczną datą 1.12.1946r. Faktyczna działalność rozpoczęła się w grudniu 1946 r. zajęciami na kursie przygotowawczym dla kandydatów.

• luty, 1947 rok

Na początku miesiąca przeprowadzono egzamin na pierwszy rok studiów, a w jego połowie rozpoczęły się pierwsze wykłady na trzech wydziałach: Mechanicznym, Elektrycznym i Inżynierii.

• marzec, 1947 roku

Pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego 1946/1947, na której wykład inauguracyjny wygłosił inż. Eugeniusz Kwiatkowski - kierownik delegatury rządu polskiego do spraw odbudowy Wybrzeża. W tymże miesiącu dyrektor szkoły powołał dziekanów Wydziału Mechanicznego, Wydziału Inżynierii, Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Chemicznego, który rozpoczął działalność w okresie późniejszym.

• grudzień, 1947 roku

Pracę rozpoczął Wydział Chemiczny. Pierwotną siedzibą wydziału było lewe skrzydło budynku przy ul. Pułaskiego 10, od strony al. Piastów.

• październik, 1948 roku

Wyodrębniony został Wydział Architektury.

• listopad, 1952 roku

Założenie przez ówczesnego studenta Szkoły Inżynierskiej a następnie profesora Politechniki Szczecińskiej - Jana Szyrockiego -  Chóru Akademickiego.

• lipiec, 1954

Prezydium Rządu podjęło uchwałę o utworzeniu w Szczecinie Wyższej Szkoły Rolniczej.

• wrzesień, 1954 roku

Pierwsza inauguracja roku akademickiego Wyższej Szkoły Rolniczej. Na uroczystość przybył minister szkolnictwa wyższego Adam Rapacki. Po wykładzie inauguracyjnym odbyła się immatrykulacja 248 studentów.

• październik, 1954 roku

W Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczęły się pierwsze jednolite, pięcioletnie studia magisterskie, a część osób kształcących się na dotychczasowych studiach inżynierskich uzyskała możliwość ukończenia dziennych studiów magisterskich.

• sierpień, 1955 roku

Zgodnie z uchwała Rady Ministrów, Wyższa Szkoła Ekonomiczna została zlikwidowana jako samodzielna jednostka i włączona wraz z zapleczem lokalowym i biblioteka do Szkoły Inżynierskiej jako jej piąty wydział Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Drogowego. W jego skład wchodziło dziewięć katedr.

• wrzesień, 1955 roku

Szkoła Inżynierska podniesiona zostaje do rangi politechniki na mocy Uchwały Rady Ministrów z 3 września 1955r. Programy pięcioletnich studiów przyjęte na kierunkach technicznych, zostały dostosowane do realizowanych na innych politechnikach, głównie gdańskiej i warszawskiej. Na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym zachowano cykl czteroletni.

• wrzesień, 1955 roku

Zakończono prace organizacyjne nad utworzeniem Wydziału Zootechnicznego.

• październik, 1955 roku

W wyniku połączenia bibliotek byłej Szkoły Inżynierskiej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej powstała Biblioteka Główna Politechniki Szczecińskiej.

• wrzesień, 1957 roku

W wyniku połączenia Wydziału Rolnego i Wydziału  Zootechnicznego powstaje Wydział Rolniczy.

• luty, 1966 roku

Na mocy rozporządzenia ministra szkolnictwa wyższego z Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie został przeniesiony do Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie Wydział Rybactwa Morskiego.

• 1968

Oddział Zootechniczny zostaje przekształcony w Wydział Zootechniczny.

• listopad, 1969 roku

Wydział Inżynieryjno - Ekonomiczny Transportu uzyskał - jako pierwszy w Politechnice Szczecińskiej - pełne prawa akademickie, tj. prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego. Uczelnia zyskała więc warunki do rozwoju własnej kadry samodzielnych pracowników naukowych.

• październik, 1972 roku

Rada Państwa przemianowała wszystkie wyższe szkoły rolnicze na akademie rolnicze.

• październik,  1982 roku

Pracę rozpoczął Akademicki Ośrodek Jeździecki.

• październik, 1983 roku

Wejście w życie pierwszego statutu Politechniki Szczecińskiej, regulującego życie wewnętrzne uczelni. Na jego podstawie opracowano wiele regulaminów wewnętrznych, w tym regulamin studiów.

• październik, 1984 roku

Powołanie unikatowego wśród uczelni technicznych Studium Kultury Muzycznej Politechniki Szczecińskiej.

• październik, 1985 roku

Pomniejszenie Politechniki Szczecińskiej o Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu, który został włączony do tworzącego się wówczas Uniwersytetu Szczecińskiego.

• wrzesień, 1987 roku

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wydał zarządzenie w sprawie utworzenia Wydziału Ekonomiki i Organizacji Gospodarki Żywnościowej w Akademii Rolniczej.

• wrzesień, 1991 roku

Koncertem inaugurującym rok akademicki 1991/1992 rozpoczyna działalność Chór Kameralny.

• grudzień, 1991 roku

Instytut Okrętowy przekształcił się w Wydział Techniki Morskiej, piąty wydział uczelni. W tym czasie uzyskał on również uprawnienia do prowadzenia przewodów doktorskich.

• październik, 1996 roku

Zajęcia rozpoczął Instytut Informatyki.

• kwiecień, 1999 roku

Wydział Zootechniczny zmienił nazwę na Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

• październik, 1999 roku

Uruchomiono nowy, szósty wydział - Wydział Informatyki z kierunkiem informatyka.

• październik, 2000 roku

Od Wydziału Elektrycznego rozpoczęło się  wdrażanie systemu punktowego  ECTS (Europejski System Transferu Punktów), pozwalającego na uznanie studiów zagranicznych oraz zdobywanie dyplomów zagranicznych uczelni.

• październik, 2001 roku

Wydział Rolniczy decyzją Senatu Uczelni przemianowany został  na Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.